Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Why Young Americans Are Lonely - Scientific American

Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví. S větší pravděpodobností se dostaví deprese, úzkosti nebo poruchy spánku ale i fyzické problémy jako mozková příhoda, infarkt, obezita, akutní nebo chronické bolesti.

Navzdory kvetoucí komunikační technologii je osamělost stále rozšířenějším fenoménem. Příčiny mohou být rozmanité: únava po náročném pracovním dni, kdy už chybí síla vyrazit socializovat mimo domov, chronický nedostatek času, věk, ztráta partnera ale i obava z odmítnutí nebo extrémní introverze. 

Existují i jiné faktory, které mohou osamělost posilovat?

Tým vědců z Harvardské a Stanfordské univerzity se zaměřil na skutečnost, zda osamělí lidé zacházejí jinak s emocemi než lidé, kteří se osamělí necítí. Objevily se přitom možné souvislosti s nezdravým způsobem zpracování emocí. Rozhodující je přitom způsob zacházení s negativními emocemi.

Rizikové faktory jsou:

  • obviňování sebe sama a jiných
  • vytváření katastrofických scénářů
  • časté hloubání 
  • potlačování negativních emocí 
  • tendence odmítat emoční podporu ostatních lidí a záměrné izolování se

Je potřeba zdůraznit, že OSAMĚLÍ LIDÉ NENESOU ZA SVOJI SITUACI VINU. Tvrzení, že si osamělí lidé mouhou za svoji situaci sami, by bylo velmi zjednodušující a nesprávné. Nikdo z nás si sám nevybral, jakým způsobem bude zpracovávat a regulovat svoje emoce: je to spojení mnoha faktorů jako jsou genetika, výchova, osobnost, zkušenosti apod. 

Jak z toho ven?

Klíčovým nástrojem proti osamění je SEBEREFLEXE. Kdo prožívá často pocity osamění, měl by zaměřit pozornost na svoje chování v problémové situaci, např. po hádce s blízkým člověkem nebo po nepovedeném projektu. Kdo zjistí, že potlačuje vztek a zklamání nebo upadá do častého hloubání namísto aktivního zacílení na řešení, měl by zpozornět a uvědomit si, že existují i zdravější mechanismy zpracování problému. Jedním z nejefektivnějších je získat odstup a s někým se o problém podělit.

Kde sdílet, když žijeme v cizině?

Pokud žijete v cizině, mohou se u vás někdy vyskytovat pocity izolace, nepochopení nebo osamění. To je normální, protože vlastně stojíte rozkročeni mezi dvěma kulturami a ani do jedné už vlastně 100% nepatříte. V naší FB skupině Češi v zahraničí “Sám sebou i v cizině” nabízíme prostor pro sdílení a informace k tématům, která souvisí se životem a duševním zdravím v cizině a s integrací v cizí zemi. Skupina je prostor, kam se můžete obrátit, poradit se nebo sdílet Vaše zážitky a pocity o životě v cizině s ostatními v podobné situaci. Zkrátka abyste na život v cizině nebyli sami.

Co když sdílení už nestačí?

Pokud cítíte, že sdílení ve skupině vám uleví jen na chvíli, nebo je Vám nepříjemné mluvit o sobě ve skupině, obraťte se přímo na nás a naši ONLINE PSYCHOLOGICKOU PORADNU (https://www.onlinepsycholog.eu/). Život v zahraničí umí s naší psychikou pořádně zamávat. Zjistíme, co se zatím skrývá a společně najdeme řešení, abyste se v cizině cítili jako doma.

Chcete jít s námi do akce a něco změnit?

Pro ty, kteří už se nechtějí cítit osaměle, jsme nově vytvořily 10týdenní rozvojový program Jak překonat pocity osamění v cizině, ve kterém Vás budeme psychologicky a lidsky provázet při řešení Vašeho osobního tématu.

Představte se, jak by Vám bylo, kdybyste:

  • pochopili, kde stojíte, a jak s tím dál pracovat.
  • si ulevili od nejistot “kdyby, až, možná”.
  • nasbírali mnoho inspirace u ostatních, kteří zažívají podobné pocity a situace jako Vy. 
  • kdyby to bylo jen o Vás!

Kdo jsme my a v čem Vás podpoříme?

Specializujeme se na psychologii a psychoterapii expatů. V naší ONLINE PSYCHOLOGICKÉ PORADNĚ pro Čechy v zahraničí vás na konzultacích podporujeme při zvládání náročných životních situací v pracovním i osobním životě.

Mila Della Briotta & Michala Škrábová https://www.onlinepsycholog.eu/o-nas/

*Píšeme pro vás blog k aktuálním tématům ze světa psychologie: https://www.onlinepsycholog.eu/blog/

*Jednou měsíčně pořádáme skupinová setkání, kde v malé skupince probereme vaše aktuální téma: https://www.onlinepsycholog.eu/skupinove/

*Rády vás popoříme na individuálních konzultacích: https://www.onlinepsycholog.eu/individualni/ 

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.