Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako nikdy k nikomu jinému. Jejich vztah byl opravdu výjimečný a nic ho nemohlo ohrozit. Když mu sdělila, že kvůli němu odešla z práce, kterou miluje, byl dojat. Chce být co nejvíc s ním. Nevšiml si ale, že ho pomalu izolovala od jeho rodiny a přátel. A že její zájem o jeho osobu byla vlastně analýza jeho slabých stránek, které mohou být poté použity proti němu.
P. poprvé začala urážet a dokonce fyzicky napadla pana A. den před jejich svatbou Ráno svatby se velmi omlouvala, takže to pan A. vzal jako výjimku. Fyzické a psychické útoky se ale postupně staly normou. Pan A. neměl komu se svěřit. Přišel o práci a ponižování jeho ženy mu postupně snižovalo sebevědomí. Odejít z takvého vztahu ale není tak jednoduché, jak se zdá...
Co je to manipulace?
Manipulace je z psychologického hlediska úskok směřující k ovlivnění nebo kontrole někoho jiného. Obecně je považována za nečestnou formu ovlivňování, protože je používána k dosažení svého cíle a na úkor ostatních (Hare, 2003).
Braiker (2004) identifikovala nejčastější způsoby, jak manipulátoři ovládají své oběti. Pokud někdo směrem k vám často uplatňuje následující, zpozorněte:
- Pozitivní posílení: časté chválení, šarm, povrchní sympatie (krokodýlí slzy), nadměrné omlouvání, dary, intenzivní pozornost směrem k oběti, vyvolání pocitu jedinečnosti, atd.
- Negativní posílení: pomoc z nepříjemné situace za účelem vytvoření pocitu závazku (např. Nemusíš si dnes dělat úkol, když uděláš, co chci.).
- Přerušované posílení: vytvoření atmosféry strachu a pochybností, následované velkou “přítulností”, která vede k setrvání v kontaktu s manipulátorem. Říkáme si “přece jen není tak zlý, byla to výjimka”.
- Učení: používání verbálního napadání, výbušného hněvu nebo jiného zastrašujícího chování k vytvoření dominance, i jeden incident takového chování může oběť “vycvičit”, aby se příště vyhnula konfrontaci s manipulátorem.
Jací lidé jsou snadněji manipulovatelní?
- nutkavou touhu potěšit druhé,
- závislost na získávání souhlasu a přijetí druhých,
- strach z vyjádření hněvu, frustrace nebo nesouhlasu,
- nedostatek asertivity a schopnosti říkat ne,
- nízkou sebehodnotu,
- pasivní přístup k životu.
Pokud se v některé z těchto charakteristik poznáváte, jste potenciálně ideální obětí manipulace. Již znalost toho, jak manipulace funguje, nám může trochu pomoci být ve střehu a vyhnout se potenciálně nepříjemným situacím. Pokud byste chtěli na některém z výše uvedených témat pracovat, obraťte se na psychologa / psychoterapeuta nebo jiného odborníka. Jde se naučit mít to v sobě nastavené trochu jinak.
Zajímá Vás, jak se vymanit z manipulativního vztahu? Čtěte dál.