Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako nikdy k nikomu jinému. Jejich vztah byl opravdu výjimečný a nic ho nemohlo ohrozit. Když mu sdělila, že kvůli němu odešla z práce, kterou miluje, byl dojat. Chce být co nejvíc s ním. Nevšiml si ale, že ho pomalu izolovala od jeho rodiny a přátel. A že její zájem o jeho osobu byla vlastně analýza jeho slabých stránek, které mohou být poté použity proti němu. 

P. poprvé začala urážet a dokonce fyzicky napadla pana A. den před jejich svatbou Ráno svatby se velmi omlouvala, takže to pan A. vzal jako výjimku. Fyzické a psychické útoky se ale postupně staly normou. Pan A. neměl komu se svěřit. Přišel o práci a ponižování jeho ženy mu postupně snižovalo sebevědomí. Odejít z takvého vztahu ale není tak jednoduché, jak se zdá...

Co je to manipulace?

Manipulace je z psychologického hlediska úskok směřující k ovlivnění nebo kontrole někoho jiného. Obecně je považována za nečestnou formu ovlivňování, protože je používána k dosažení svého cíle a na úkor ostatních (Hare, 2003). 

Braiker (2004) identifikovala nejčastější způsoby, jak manipulátoři ovládají své oběti. Pokud někdo směrem k vám často uplatňuje následující, zpozorněte:

  1. Pozitivní posílení: časté chválení, šarm, povrchní sympatie (krokodýlí slzy), nadměrné omlouvání, dary, intenzivní pozornost směrem k oběti, vyvolání pocitu jedinečnosti, atd.
  2. Negativní posílení: pomoc z nepříjemné situace za účelem vytvoření pocitu závazku (např. Nemusíš si dnes dělat úkol, když uděláš, co chci.).
  3. Přerušované posílení: vytvoření atmosféry strachu a pochybností, následované velkou “přítulností”, která vede k setrvání v kontaktu s manipulátorem. Říkáme si “přece jen není tak zlý, byla to výjimka”.
  4. Učení: používání verbálního napadání, výbušného hněvu nebo jiného zastrašujícího chování k vytvoření dominance, i jeden incident takového chování může oběť “vycvičit”, aby se příště vyhnula konfrontaci s manipulátorem.

Jací lidé jsou snadněji manipulovatelní?

  • nutkavou touhu potěšit druhé,
  • závislost na získávání souhlasu a přijetí druhých,
  • strach z vyjádření hněvu, frustrace nebo nesouhlasu,
  • nedostatek asertivity a schopnosti říkat ne,
  • nízkou sebehodnotu,
  • pasivní přístup k životu.

Pokud se v některé z těchto charakteristik poznáváte, jste potenciálně ideální obětí manipulace. Již znalost toho, jak manipulace funguje, nám může trochu pomoci být ve střehu a vyhnout se potenciálně nepříjemným situacím. Pokud byste chtěli na některém z výše uvedených témat pracovat, obraťte se na psychologa / psychoterapeuta nebo jiného odborníka. Jde se naučit mít to v sobě nastavené trochu jinak.

Zajímá Vás, jak se vymanit z manipulativního vztahu? Čtěte dál.

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak na pocity osamění v cizině?

Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.