Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

 1. Uvědomění
  Prvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato otázka jednoduchá. Hlavně pro ty z nás, kteří byli vychováni v tom, že jejich hodnota spočívá v tom, aby dělali druhým radost. Např. chválení rodičem v situaci, kdy se chováme jako “hodná holčička” a trestání za jakékoli jiné chování.
 2. Seberozvoj
  Pokuste se být více asertivní a pracujte na svém seberozvoji a své sebehodnotě. Manipulátoři velmi dobře vycítí, kde je Vaše slabé místo a využijí ho k manipulaci. Pomoci v práci na sobě vám může psycholog nebo psychoterapeut. 
 3. Hranice
  Pokud to jde, nastavte manipulátorovi hranice. To je totiž něco, co manipulátoři nesnášejí. Lidé s pevnými hranicemi jsou pro manipulátora něco, co je velmi ohrožuje. Možná Vás po nastavení hranic obviní, že jste se zbláznili, nebo že s tak hrozným člověkem jako jste Vy nikdo nevydrží apod. Nenechte se tím zastrašit a pokračujte v držení hranic. Manipulátor to po nějaké době vzdá, protože jeho “hra” na oběť přestane dávat smysl.
 4. Věřte svému úsudku
  Pokud je vám chování nebo požadavky druhého až fyzicky nepříjemné, nemusíte si to nechat líbit. Pokud s manipulátorem nemusíte být v kontaktu, přestaňte se s ním vídat. Pokud je to osoba, které se jednoduše vyhnout nemůžete (spolupracovník, rodič,  tchýně, atd.), zkuste alespoň minimalizovat kontakt.

Pokud byste v těchto krocích potřebovali podpořit, obraťte se na naši Online psychologickou poradnu pro Čechy v zahraničí nebo na jiného odborníka. Nemusíte být v tom sami.

A pokud máte nebo plánujete děti, možná by Vás zajímalo, jak vychovat dítě, které se nedá snadno manipulovat. Čtěte dál.

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více
Jak na pocity osamění v cizině?

Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.