Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se přesto, nebo právě proto cítí osamělí. Jak z toho ven? Péče o sebe nebo psychologická pomoc mohou být jednou z cest.

Co to je osamělost?

Slovo osamělost má stejný základ slovo samota. Je mezi nimi ale podstatný rozdíl. Samota může mít, hlavně na introvertní jedince, pozitivní efekt. V malém množství může přinášet uvolnění a úlevu. Naopak osamělost je silně úzkostný a negativní stav. Cítíme při něm, že naše vztahy nejsou takové, jaké bychom si je přáli. Častěji se to týká jejich kvality. Chybí nám spřízněná duše. Někdo, s kým budeme na stejné vlně. Osamělí lidé se cítí izolováni, nehledě na to, že jsou obklopeni lidmi. Nedokáží se “napojit” na druhé, často o sobě přemýšlí negativně a pochybují o sobě.

Osamělost k cizině patří?

Mnoho lidí žijících v cizině mi říkají, že osamělost k jejich volbě jiné země patří. Nemusí tomu tak ale být. Osamělost bychom neměli podceňovat, protože může vést až k fyzickým problémům. Při pocitech osamění se zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu, který zhoršuje naše soustředění, má negativní vliv na kardiovaskulární systém a snižuje imunitu. Je proto vhodné osamělosti preventivně předcházet nebo se pokusit s ní něco dělat.

Jak na osamělost?

Každý z nás někdy pocity osamělosti nebo úzkosti z osamělosti zažije. Pokud se občas cítíte osamělí, většinou pomůže udělat něco milého nebo příjemného jen pro vás. Například popovídat si s někým blízkým, projít se v přírodě, dát si horkou vanu, nebo cokoli jiného, co vám udělá dobře. Není dobrý nápad jít v takové chvíli hledat úlevu na sociální sítě, protože ty pocity osamělosti ještě prohlubují.

Co když to nestačí?

 Pokud je váš stav hlubší, pomáhá si své pocity pojmenovat a sdílet s někým, v koho máme důvěru, což samo o sobě přinese jistou úlevu. Můžete také zkusit najít skupinu lidí s podobnými zájmy, pokud možno offline. V takových prostředích se kvalitní vztahy navazují snadněji. Pokud ale Vaše pocity osamělosti dlouho přetrvávají, jejich příčina bude pravděpodobně hlubší. V takovém případě není slabostí vyhledat odbornou pomoc.

Jak vás může podpořit psycholog?

Možná žijete v cizině sám/sama a někdy je vám těžko. Možná máte vztah, ve kterém jste spokojený/á, ale přesto se někdy cítíte osamělý/á. Možná si zatím nedokážete parnetrovi říct, co potřebujete. Třeba protože vás to nikdo v dětství nenaučil. To je něco, o čem se těžko mluví s dalšími. Bojíme se jejich kritiky našeho vztahu, odsouzení toho, že jsme se vydali do ciziny, nebo vlastních pocitů selhání ve vztahu. Problém vězí často v komunikačních nedorozuměních. Ty se vyskytují i ve vztazích s lidmi ze stejné kultury. Ve vztazích mezikulturních se nedorozumění a nesprávné interpretace ještě násobí. Nadhled odborníka někdy ukáže, že i lehká změna v komunikaci může partnery znovu sblížit a dát do vztahu novou energii. Na změnu k lepšímu není nikdy pozdě.

Co můžete získat? 

Vztah s psychologem vytváří bezpečný prostor, ve kterém můžete najít porozumění a podporu zvládnout náročnou životní situaci nebo stav. Rozhovor s odborníkem může přinést okamžitou úlevu, dlouhodobá spolupráce může člověku pomoci vytvořit strategie, které mohou podobným situacím v budoucnu předcházet, nebo je efektivněji zpracovat.

Nejste na to sami.

Chcete jít s námi do akce a něco změnit?

Pro ty, kteří už se nechtějí cítit osaměle, jsme nově vytvořily 10týdenní rozvojový program Jak překonat pocity osamění v cizině, ve kterém Vás budeme psychologicky a lidsky provázet při řešení Vašeho osobního tématu.

Představte se, jak by Vám bylo, kdybyste:

  • pochopili, kde stojíte, a jak s tím dál pracovat.
  • si ulevili od nejistot “kdyby, až, možná”.
  • nasbírali mnoho inspirace u ostatních, kteří zažívají podobné pocity a situace jako Vy. 
  • kdyby to bylo jen o Vás!

Mohlo by vás ještě zajímat

Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví....

číst více
Vztahy a osamění

Vztahy a osamění

Vztahy a osamění v cizině aneb co si neseme z ČR s sebou Pocity osamění jsou jedním z nějvětších a nejpalčivějších témat Čechů v zahraničí v rámci našich konzultací. V předchozích článcích na našem blogu jsme rozebíraly, co je to osamění, jaké jsou jeho příčiny a jak...

číst více
Vliv očekávání na prožívání a kvalitu života

Vliv očekávání na prožívání a kvalitu života

Kateřina se jednoho dne ráno probudila a hned při její první myšlence se jí stáhnul žaludek. Má dnes mít v práci prezentaci. Bojí se, že se jí to nepovede, že vše zapomene, že nebude umět rychle reagovat na dotazy a že to celé skončí fiaskem. Na prezentaci tedy přišla...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.