Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Why Young Americans Are Lonely - Scientific American

Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví. S větší pravděpodobností se dostaví deprese, úzkosti nebo poruchy spánku ale i fyzické problémy jako mozková příhoda, infarkt, obezita, akutní nebo chronické bolesti.

Navzdory kvetoucí komunikační technologii je osamělost stále rozšířenějším fenoménem. Příčiny mohou být rozmanité: únava po náročném pracovním dni, kdy už chybí síla vyrazit socializovat mimo domov, chronický nedostatek času, věk, ztráta partnera ale i obava z odmítnutí nebo extrémní introverze. 

Existují i jiné faktory, které mohou osamělost posilovat?

Tým vědců z Harvardské a Stanfordské univerzity se zaměřil na skutečnost, zda osamělí lidé zacházejí jinak s emocemi než lidé, kteří se osamělí necítí. Objevily se přitom možné souvislosti s nezdravým způsobem zpracování emocí. Rozhodující je přitom způsob zacházení s negativními emocemi.

Rizikové faktory jsou:

  • obviňování sebe sama a jiných
  • vytváření katastrofických scénářů
  • časté hloubání 
  • potlačování negativních emocí 
  • tendence odmítat emoční podporu ostatních lidí a záměrné izolování se

Je potřeba zdůraznit, že OSAMĚLÍ LIDÉ NENESOU ZA SVOJI SITUACI VINU. Tvrzení, že si osamělí lidé mouhou za svoji situaci sami, by bylo velmi zjednodušující a nesprávné. Nikdo z nás si sám nevybral, jakým způsobem bude zpracovávat a regulovat svoje emoce: je to spojení mnoha faktorů jako jsou genetika, výchova, osobnost, zkušenosti apod. 

Jak z toho ven?

Klíčovým nástrojem proti osamění je SEBEREFLEXE. Kdo prožívá často pocity osamění, měl by zaměřit pozornost na svoje chování v problémové situaci, např. po hádce s blízkým člověkem nebo po nepovedeném projektu. Kdo zjistí, že potlačuje vztek a zklamání nebo upadá do častého hloubání namísto aktivního zacílení na řešení, měl by zpozornět a uvědomit si, že existují i zdravější mechanismy zpracování problému. Jedním z nejefektivnějších je získat odstup a s někým se o problém podělit.

Kde sdílet, když žijeme v cizině?

Pokud žijete v cizině, mohou se u vás někdy vyskytovat pocity izolace, nepochopení nebo osamění. To je normální, protože vlastně stojíte rozkročeni mezi dvěma kulturami a ani do jedné už vlastně 100% nepatříte. V naší FB skupině Češi v zahraničí “Sám sebou i v cizině” nabízíme prostor pro sdílení a informace k tématům, která souvisí se životem a duševním zdravím v cizině a s integrací v cizí zemi. Skupina je prostor, kam se můžete obrátit, poradit se nebo sdílet Vaše zážitky a pocity o životě v cizině s ostatními v podobné situaci. Zkrátka abyste na život v cizině nebyli sami.

Co když sdílení už nestačí?

Pokud cítíte, že sdílení ve skupině vám uleví jen na chvíli, nebo je Vám nepříjemné mluvit o sobě ve skupině, obraťte se přímo na nás a naši ONLINE PSYCHOLOGICKOU PORADNU (https://www.onlinepsycholog.eu/). Život v zahraničí umí s naší psychikou pořádně zamávat. Zjistíme, co se zatím skrývá a společně najdeme řešení, abyste se v cizině cítili jako doma.

Kdo jsme my a v čem Vás podpoříme?

Specializujeme se na psychologii a psychoterapii expatů. V naší ONLINE PSYCHOLOGICKÉ PORADNĚ pro Čechy v zahraničí vás na konzultacích podporujeme při zvládání náročných životních situací v pracovním i osobním životě.

Mila Della Briotta & Michala Škrábová https://www.onlinepsycholog.eu/o-nas/

*Píšeme pro vás blog k aktuálním tématům ze světa psychologie: https://www.onlinepsycholog.eu/blog/

*Jednou měsíčně pořádáme skupinová setkání, kde v malé skupince probereme vaše aktuální téma: https://www.onlinepsycholog.eu/skupinove/

*Rády vás popoříme na individuálních konzultacích: https://www.onlinepsycholog.eu/individualni/ 

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak na pocity osamění v cizině?

Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se...

číst více
Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví....

číst více
Vztahy a osamění

Vztahy a osamění

Vztahy a osamění v cizině aneb co si neseme z ČR s sebou Pocity osamění jsou jedním z nějvětších a nejpalčivějších témat Čechů v zahraničí v rámci našich konzultací. V předchozích článcích na našem blogu jsme rozebíraly, co je to osamění, jaké jsou jeho příčiny a jak...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.