Jak si pro sebe vybrat dobrého psychologa

Příběh, který se možná stal i vám..

Petra cítila poslední týdny velké návaly úzkosti. Nebyla schopná se soustředit, špatně spala, budila se zpocená. Na naléhání kamarádky se rozhodla vyhledat psychologa. Nebyla si tím krokem moc jistá. Nevěděla, co čekat. Nikdy si nemyslela, že by zrovna ona psychologa potřebovala. Ten je přece pro blázny. Ale její úzkost se stále zvyšovala, a tak se rozhodla to risknout. Vůbec nevěděla, jak se v desítkách psychologů vyznat. Tak si prostě vybrala psycholožku, která jí byla sympatická jménem, a která pracovala nedaleko.

Jak proběhlo setkání s psychologem?

Při prvním setkání s psycholožkou měla sevřené hrdlo a bolelo ji břicho. Psycholožka se na Petru krátce podívala, pozdravila a nechala ji nakreslit strom. Petře se do toho moc nechtělo, ale zadání splnila. Psycholožka si strom změřila očima, nevysvětlila, proč strom potřebovala, ani se o stromu nijak nevyjádřila. Zeptala se na Petry zakázku. Ta popsala, jak se poslední dobou cítí, a zmínila, že to asi začalo, když měla problémy v práci, kde je velmi soupeřivé prostředí. Při rozhovoru se Petra necítila moc komfortně, měla pocit, že ji psycholožka trochu soudí, a nevěnuje ji svou plnou pozornost. V místnosti to nepříjemně vonělo. Petra ale měla radost, že se psycholožka vyjádřila, že manžel psycholožčiny sestry je stejně arogantní jako šéf Petry, a že se to nedá vydržet. Psycholožka na závěr řekla, že se mohou na začátku domluvit na dvou sezeních týdně, dokud se úzkostné obtíže nezmírní. Petra už ji nikdy nenavštívila.

Možná, že jste se také Vy nebo někdo z Vašich blízkých ocitli v podobné situaci jako Petra? 

Co je v takové situaci důležité vědět?

Jako v každé oblasti služeb se dají nalézt psychologové na škále od “vynikajícího” po “špatného”. Pro člověka, který nemá s psychologickými konzultacemi zkušenost, může být náročné zorientovat se v tom, kdo je kvalitním odborníkem.

Jak poznat dobrého psychologa?

Co Vám tedy pomůže se zorientovat v tom, co odlišuje dobrého psychologa?

Vzdělání a odbornost

Psycholog má ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu Psychologie (Mgr.) a absolvoval povinnou psychologickou praxi. V lepším případě průběžně získává další pracovní zkušenosti nebo se specializuje na psychoterapii. Kvalitní psycholog by měl mít tyto informace uvedené na své webové stránce.

Doporučení nebo osobní zkušenost

I mezi psychology najdete kvalitativní rozdíly. Doporučení mohou být nápomocná, přesto mějte na paměti, že každý klient i jeho problém je specifický. Neexistuje jednotný recept na to, který psycholog se pro Vás hodí. Vašim pocitům z návštěvy psychologa byste rozhodně měli věnovat pozornost a poslechnout svou intuici. Obecně platí, že své pocity a dojmy můžete zhodnotit tak po 3 setkáních.

Jaké má vlastnosti a jak se chová?

Je trénovaný k tomu, aby s Vámi vytvořil profesionální vztah, tzn. aby do konzultací nevstupovaly jeho osobní preference a potřeby.  Své prožitky dokáže odsunout do pozadí a dát Vám dostatečný prostor.

  • Budí Vaši důvěru a Vy se s ním cítíte bezpečně.
  • Je empatický, dokáže se vcítit do Vaší situace a pochopit Vaše pocity i myšlenky.
  • Je nestranný, pokud mu popisujete nějakou situaci, nehodnotí Vás ani neodsuzuje.
  • Pozorně Vám naslouchá a poskytuje zpětnou vazbu.
  • Nabízí Vám různé pohledy na Váš problém.
  • Mluví srozumitelně, “překládá” odborné termíny do běžného jazyka.
  • Může používat psychologické testy a vysvětlí Vám, k čemu slouží a interpretuje Vám výsledky. 
  • Pracuje s Vámi na takovém řešení, které je nejvhodnější právě pro Vaši situaci a Vaši osobnost.
  • Je schopný doporučit Vám i dalšího odborníka pro Váš problém.
  • Není třeba k němu chodit roky, abyste docílili zlepšení situace.

Pokud zvažujete návštěvu psychologa, případně vyhledáte psychologa online, nevypovídá to vůbec nic negativního o Vás. V dnešní stresové době to již není tabu. Jedná se o účinnou duševní očistu, která Vám pomůže cítit se sami se sebou lépe. Dopřáváte-li péči svému bolavému tělu, proč to nedopřát také Vaší duši?

Je-li tedy něco, co Vás tíží, kvalitní psycholog Vám pomůže znovu nabrat sílu a najít novou radost do života

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak na pocity osamění v cizině?

Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se...

číst více
Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Jaké mohou být příčiny osamění a jak z toho ven?

Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví....

číst více
Vztahy a osamění

Vztahy a osamění

Vztahy a osamění v cizině aneb co si neseme z ČR s sebou Pocity osamění jsou jedním z nějvětších a nejpalčivějších témat Čechů v zahraničí v rámci našich konzultací. V předchozích článcích na našem blogu jsme rozebíraly, co je to osamění, jaké jsou jeho příčiny a jak...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.