Jak si pro sebe vybrat dobrého psychologa

Příběh, který se možná stal i vám..

Petra cítila poslední týdny velké návaly úzkosti. Nebyla schopná se soustředit, špatně spala, budila se zpocená. Na naléhání kamarádky se rozhodla vyhledat psychologa. Nebyla si tím krokem moc jistá. Nevěděla, co čekat. Nikdy si nemyslela, že by zrovna ona psychologa potřebovala. Ten je přece pro blázny. Ale její úzkost se stále zvyšovala, a tak se rozhodla to risknout. Vůbec nevěděla, jak se v desítkách psychologů vyznat. Tak si prostě vybrala psycholožku, která jí byla sympatická jménem, a která pracovala nedaleko.

Jak proběhlo setkání s psychologem?

Při prvním setkání s psycholožkou měla sevřené hrdlo a bolelo ji břicho. Psycholožka se na Petru krátce podívala, pozdravila a nechala ji nakreslit strom. Petře se do toho moc nechtělo, ale zadání splnila. Psycholožka si strom změřila očima, nevysvětlila, proč strom potřebovala, ani se o stromu nijak nevyjádřila. Zeptala se na Petry zakázku. Ta popsala, jak se poslední dobou cítí, a zmínila, že to asi začalo, když měla problémy v práci, kde je velmi soupeřivé prostředí. Při rozhovoru se Petra necítila moc komfortně, měla pocit, že ji psycholožka trochu soudí, a nevěnuje ji svou plnou pozornost. V místnosti to nepříjemně vonělo. Petra ale měla radost, že se psycholožka vyjádřila, že manžel psycholožčiny sestry je stejně arogantní jako šéf Petry, a že se to nedá vydržet. Psycholožka na závěr řekla, že se mohou na začátku domluvit na dvou sezeních týdně, dokud se úzkostné obtíže nezmírní. Petra už ji nikdy nenavštívila.

Možná, že jste se také Vy nebo někdo z Vašich blízkých ocitli v podobné situaci jako Petra? 

Co je v takové situaci důležité vědět?

Jako v každé oblasti služeb se dají nalézt psychologové na škále od “vynikajícího” po “špatného”. Pro člověka, který nemá s psychologickými konzultacemi zkušenost, může být náročné zorientovat se v tom, kdo je kvalitním odborníkem.

Jak poznat dobrého psychologa?

Co Vám tedy pomůže se zorientovat v tom, co odlišuje dobrého psychologa?

Vzdělání a odbornost

Psycholog má ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu Psychologie (Mgr.) a absolvoval povinnou psychologickou praxi. V lepším případě průběžně získává další pracovní zkušenosti nebo se specializuje na psychoterapii. Kvalitní psycholog by měl mít tyto informace uvedené na své webové stránce.

Doporučení nebo osobní zkušenost

I mezi psychology najdete kvalitativní rozdíly. Doporučení mohou být nápomocná, přesto mějte na paměti, že každý klient i jeho problém je specifický. Neexistuje jednotný recept na to, který psycholog se pro Vás hodí. Vašim pocitům z návštěvy psychologa byste rozhodně měli věnovat pozornost a poslechnout svou intuici. Obecně platí, že své pocity a dojmy můžete zhodnotit tak po 3 setkáních.

Jaké má vlastnosti a jak se chová?

Je trénovaný k tomu, aby s Vámi vytvořil profesionální vztah, tzn. aby do konzultací nevstupovaly jeho osobní preference a potřeby.  Své prožitky dokáže odsunout do pozadí a dát Vám dostatečný prostor.

  • Budí Vaši důvěru a Vy se s ním cítíte bezpečně.
  • Je empatický, dokáže se vcítit do Vaší situace a pochopit Vaše pocity i myšlenky.
  • Je nestranný, pokud mu popisujete nějakou situaci, nehodnotí Vás ani neodsuzuje.
  • Pozorně Vám naslouchá a poskytuje zpětnou vazbu.
  • Nabízí Vám různé pohledy na Váš problém.
  • Mluví srozumitelně, “překládá” odborné termíny do běžného jazyka.
  • Může používat psychologické testy a vysvětlí Vám, k čemu slouží a interpretuje Vám výsledky. 
  • Pracuje s Vámi na takovém řešení, které je nejvhodnější právě pro Vaši situaci a Vaši osobnost.
  • Je schopný doporučit Vám i dalšího odborníka pro Váš problém.
  • Není třeba k němu chodit roky, abyste docílili zlepšení situace.

Pokud zvažujete návštěvu psychologa, případně vyhledáte psychologa online, nevypovídá to vůbec nic negativního o Vás. V dnešní stresové době to již není tabu. Jedná se o účinnou duševní očistu, která Vám pomůže cítit se sami se sebou lépe. Dopřáváte-li péči svému bolavému tělu, proč to nedopřát také Vaší duši?

Je-li tedy něco, co Vás tíží, kvalitní psycholog Vám pomůže znovu nabrat sílu a najít novou radost do života

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.