Jak poznat depresi v cizině?

Deprese má různé stupně pokročilosti. V lehké depresi se do běžných činností v práci a v rodině nutíte, ale jste schopni je zvládat. V těžších případech přestáváte pracovat, nic vás nebaví. Děláte jen lehké povrchní věci jako je dívání na televizi, rutinní věci na počítači a většinu dne proležíte v posteli.

Jaké mohou být další příznaky deprese?

  • Zabýváte se pocity, které jste prožili v minulosti, anebo máte naopak silné obavy z budoucnosti, co vás v zahraničí všechno čeká. Nedaří se vám prožívat tady a teď.
  • Máte zhoršenou náladu, jste unavení, ztrácíte zájem o věci, které vás dříve těšily, a to v délce trvání od 2 a více týdnů až měsíců.
  • Můžete trpět poruchami spánku.
  • Přibýváte nebo naopak ubýváte na tělesné hmotnosti, protože se vám změnila chuť k jídlu.
  • Často se objevují také myšlenky vedoucí k sebeobviňování nebo zoufalství, což se může vázat k nezvládnutým situacím, jako vztahy s vaší novou zahraniční rodinou nebo nedostatečný výkon v práci.
  • Můžete pociťovat lhostejnost k okolnímu dění, cítit se méněcenně, mít zpomalené reakce nebo ztratit smysl života – co v té cizině vlastně dělám? Má smysl tady být? Neměl bych se raději vrátit domů?

Co dělat, když mám depresi v cizině?

Jestli na sobě pociťujete první příznaky, může vám pomoci pravidelný denní a spánkový režim, dostatečný odpočinek, masáž nebo příjemný pohyb. Ideálně ale v cizině vyhledejte co nejdříve odborníka – psychologa nebo psychiatra, který vám pomůže identifikovat příčinu a nasadí vhodnou léčbu.

Léčba probíhá zpravidla pomocí antidepresiv a psychoterapie. Během terapie odhalíte zásadní věci – proč jste se do depresivního stavu dostali a co udělat proto, aby se vám to už nestalo.

Nejlepší vyhlídky na nalezení životní rovnováhy má lehčí forma deprese.

Nečekejte tedy prosím zbytečně, než se deprese prohloubí.

Nejste na to sami.

Máte pocit, že se vás příznaky týkají a rádi byste si o tom promluvili s někým ve svém rodném jazyce? V naší online psychologické poradně vás rády podpoříme.

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.