10 tipů jak posílit psychickou odolnost svých dětí v cizině

Děti, které vyrůstají mezi dvěma nebo více kulturami, jsou vystaveny mnoha náročným situacím. Proto je dobré pěstovat jejich psychickou odolnost. A přestože rodiče vždy chtějí pro své děti to nejlepší, vhodné řešení není ve všech případech intuitivní. Níže uvádíme několik tipů, jak psychickou odolnost dětí můžeme efektivně posílit:

1) Buďte svým dětem vzorem v tom, jak se vypořádáváte s emočně náročnými situacemi

Tohle není jednoduché, protože nás to často nikdo také neučil. Když jste ve stresu nebo se musíte vyrovnat se zklamáním, ukažte Vašemu dítěti, jak na situaci reagujete a jak ji zpracujete. Pokud situaci emočně nezvládnete, buďte otevření a dítěti úměrně k věku vysvětlete proč. Můžete se mu i omluvit, pokud jste k němu v emočně vypjaté situaci byli nespravedliví. V těchto případech je důležitá autenticita, takže vždy dítěti komunikujte, co je blízké Vašemu cítění.

2) Naučte děti, jak mluvit o svých emocích

Umění mluvit o tom, jak se cítím, je velmi důležité pro zpracování emocí. Mluvte proto s dětmi o emocích, pomozte jim je pojmenovávat. Existuje mnoho her nebo knih, které děti učí porozumět emocím, například https://www.terapeutickepohadky.cz/kontakt/.

3) Buďte s dítětem hraví

Hra je pro děti nesmírně důležitým rozvojovým prvkem. Děti se díky hře učí kreativnímu řešení problémů, rozumět morálním stanoviskům, dodržovat pravidla, vyjednávat, respektu, spolupráci. A budují si díky hře svou psychickou odolnost. I když na to jako rodiče nemáme vždy sílu nebo náladu, zkusme využívat momenty, kdy sílu a náladu máme, a zkusme najít radost, nespoutanost a “flow” ze společné hry.

4) Nechte děti občas zažít neúspěch

Pro děti (tak od 3 let) je důležité, aby občas zažily neúspěch, a aby na takovou situaci uměly reagovat. Děti jsou flexibilní, takže se buď adaptují nebo najdou jiné, vhodnější řešení situace. Nespěchejte jim tedy vždy hned na pomoc a dopřejte jim chvíli, aby našli svůj vlastní způsob, jak se s případným neúspěchem vypořádat. Po takovém zážitku si mohou rodič a dítě o celém procesu promluvit a rodič může vysvětlit, jak by se on sám s podobným neúspěchem pokusil vyrovnat.

5) Podporujte jiné podporující dlouhodobé vztahy vašeho dítěte

Děti žijící v zahraničí mají méně stability ohledně sítě vztahů. Vy tedy můžete motivovat udržovat vztahy s jeho kamarádem z ČR nebo z vaší předchozí destinace, s prarodiči nebo s jinými pro něj významnými lidmi, kteří nežijí ve vaší blízkosti.

6) Změňte sebe-kritiku v sebe-pochopení

Když se o sobě dítě vyjadřuje nelichotivě nebo tvrdě, můžete se ho zeptat, jak by zareagovalo, kdyby se podobně o sobě vyjadřoval jeho dobrý kamarád, pro menší děti třeba plyšáček. Tak mu pomůžete obrátit perspektivu, aby dítě vidělo sám sebe víc vlídně. Tato technika rozvíjí empatii k sobě i ostatním.

7) Podporujte nastavení mysli “jak mohu něco vyřešit”

Můžete s dítětem hrát hru “co bych dělal, kdyby”. Tak se dítě hravým způsobem v emočně bezpečném prostředí může připravit na různé situace, což rozvíjí jeho kreativní myšlení v oblasti řešení problémů. Také pomáhá porozumět, co není v jeho moci změnit, a co ano, na co je vhodné se zaměřit.

8) Posilujte fyzickou kondici dětí

Sebevědomí z vlastních fyzických schopností, z pocitu rychlosti nebo pružnosti ovlivňuje fyzickou odolnost a ta je spojenou nádobou z odolností psychickou. Podporujme tedy děti v pohybové aktivitě, která jim dělá radost.

9) Učte děti optimismu a vděčnosti

Optimismus je důležitou součástí psychické odolnosti. Děti můžete naučit dívat se na věci z různých úhlů pohledu a najít i na náročných situacích pozitiva. Hezký může být třeba večerní rituál, kdy si členové rodiny vzájemně řeknou 3 věci, za které jsou ten den vděční.

10) Buďte s dítětem přítomní a naučte ho přítomným být

Pro všechny děti je velmi důležitá opravdová 100% pozornost rodiče v určitých situacích, aby se cítilo milováno a přijímáno. Pro dítě expatů je to obzvlášť důležité, protože nemá tolik podpůrných a stabilních bodů jako jeho v ČR žijící vrstevníci. V dnešní době to není lehké, ale zkuste prosím občas žít přítomností.

Pokud byste si o výchově Vašeho dítěte v cizině chtěl/a promluvit více do hloubky, neváhejte se obrátit na jiného odborníka nebo na naši Online psychologickou poradnu pro Čechy v zahraničí. Jsme tu pro Vás 🙂

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.